Zabezpieczenie dachu na zimę

Nie tylko dachy z trzciny i dachy z wióra osikowego należy konserwować i pielęgnować. Każdy dach, niezależnie od surowca, z którego został wykonany, potrzebuje uwagi przed nadejściem zimy. Jak nietrudno się domyślić – zasadniczy problem stanowi śnieg. Niskie temperatury generalnie nie mają wpływu na dach. Za to, niejednokrotnie gruba, a tym samym ciężka warstwa śniegu może nie tylko spowodować niewielkie usterki dachu, ale także istotnie nadwyrężyć konstrukcję dachową. Podobnie, silny wiatr jest w stanie sforsować nasze poszycie dachowe.

Jak temu zapobiec?

Po pierwsze należy dach poddać ocenie specjalistów, którzy stwierdzą czy istnieje potrzeba naprawy, określą ewentualne zagrożenia oraz je usuną. Nieważne, czy dach wykonany jest ze strzechy, czy blachodachówki – regularne przeglądy są zawsze potrzebne. Zaniedbany dach nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także obniża wartość budynku i bezpieczeństwo osób w nim przebywających.

krycie dachów trzciną, strzecha cena, dachy z trzciny, dachy z wióra osikowego, dachy ze słomy

Gospoda Polska w Szczyrku, realizacja z 2003 roku

Należy pamiętać, że konserwacji nawet bardzo drobnych uszkodzeń połaci dachowej nie można odkładać na później – przed zimą w szczególności. Z niewielkich usterek może narodzić się bowiem poważny problem, którego rozwiązanie będzie trudne i drogie.

Przed nadejściem mrozów warto też zadbać o czystość dachu. Usunięcie odpadłych liści, gałęzi pozwoli odciążyć dach i konstrukcję dachową. W przypadku dachów z trzciny, bądź dachów ze słomy trzeba też pamiętać o pozbyciu się porostów, mchów, które mimo impregnacji często po latach atakują poszycie.

Wrogiem strzechy są też niektóre zwierzęta – ptaki i gryzonie oraz niewielkie ssaki, np. kuny często wykazują duże zainteresowanie naturalnym dachem. Przekłada się ono zwykle na ubytki w poszyciu. Im szybciej je zdiagnozujemy i uzupełnimy, tym mniej kosztowna (nie tylko finansowo) będzie interwencja.

Wypada też wspomnieć, o polskim prawie, które nakazuje dbałość o bezpieczeństwo we własnym obejściu. Oznacza to, że właściciele prywatnych posesji zobowiązani są upewnić się czy zalegający na dachu śnieg nie stanowi zagrożenia dla nieruchomości oraz osób poruszających się w jej pobliżu. Pomocny może okazać się montaż płotków przeciwśniegowych lub kabli grzewczych. Ponadto, prawo (słusznie) zobowiązuje właścicieli do usuwania nadmiaru śniegu ze swoich dachów.

Tags: , , , ,

Top