Współczesne domy jednorodzinne na polskiej wsi

Współczesne budownictwo wiejskie to zagadnienie niełatwe do sprecyzowania. O ile kiedyś było jasne, że dach polskiego domu wiejskiego to generalnie strzecha, czasami wiór lub gonty, a elewacja budynku to na ogół drewno, o tyle dzisiaj nie ma jednoznacznych wytycznych ani co do materiału, ani co do stylu domu wiejskiego. Z roku na rok możliwości oferowane przez polską branżę budowlaną rozszerzają się, a co za tym idzie mnożą się pomysły i koncepcje na nowoczesne budynki.

Jednym z popularnych typów domów wiejskich są budynki w stylu dworków. Co prawda mieszkalne budownictwo miejskie zdaje się z koncepcji dworkowej rezygnować na rzecz prostoty i minimalizmu, jednak wieś w dalszym ciągu najchętniej skłania się właśnie ku temu rozwiązaniu. Stosowane materiały mogą być przeróżne. Na dachu sprawdzi się zarówno standardkrycie dachów trzciną, strzecha cena, dachy z trzciny, dachy z wióra osikowego, dachy ze słomyowa dachówka, jak i naturalne surowce: trzcina, słoma, wiór osikowy, gonty drewniane. Na elewacji natomiast – klinkier, kamień, cegła, drewno, tynk. Konstrukcje dachowe w dalszym ciągu przeważnie są strome. Lekką przewagę nad piętrowymi (jednopiętrowymi) mają domy parterowe, często z mieszkalnym poddaszem. Na polskiej wsi niezbyt intensywnie jeszcze widać pogoń za modą, najnowszymi trendami. Bardziej liczą się własne upodobania oraz funkcjonalność i trwałość, nierzadko także ekologiczny charakter.

Elementy ozdobne domów wiejskich stosowane są obecnie dosyć powściągliwie, ograniczają się zwykle do dekoracyjnych balustrad, okien z podzielonymi szybami, ewentualnie urokliwych okiennic nawiązujących do tradycyjnego budownictwa wiejskiego. Zdarza się też mocno dworkowy akcent – filary u wejścia do domu.

Choć, jak już wspomniano, pokrycie dachów trzciną, strzecha cena, dachy z trzciny, dachy z wióra osikowego, dachy ze słomylska wieś nie goni za modą tak uporczywie jak miasto, i tutaj widać wpływ innowacyjnych koncepcji. Sporadycznie dziś wznoszone niesztampowe geometryczne bryły budynków mieszkalnych w najbliższych latach prawdopodobnie zakorzenią się mocniej w polskim krajobrazie, a tym samym w świadomości społeczeństwa. Warto zauważyć, że nawet te najnowocześniejsze konstrukcje niejednokrotnie sięgają po jakże stare rozwiązanie – dachy z trzciny.

Tags: , , , ,

Top