Dachy z trzciny i dachy z wióra osikowego, a otoczenie budynku

Wytrzymałość dachów naturalnych – dachów z trzciny i dachów z wióra osikowego, determinowana jest przede wszystkim: jakością surowca, poziomem wykonania poszycia, a także kątem nachylenia połaci dachu. Nie są to jednak jedyne wyznaczniki trwałości omawianych pokryć. Ważnym czynnikiem mającym wpływ na żywotność naturalnych dachów jest otoczenie w jakim się znajdują.

Mianowicie: trwałość strzechowych, czy wiórowych dachów sięga górnej oczekiwanej granicy jeżeli są one odsłonięte. Oznacza to, że połacie dachu powinny być wystawione na działanie wiatru i słońca. Tak wyeksponowany dach nie jest narażony na gnicie i niszczenie- owiewający go wiatr zapobiega gromadzeniu się na połaciach opadłych liści etc.. Promienie słoneczne sprawiają, że wchłonięta (szczególnie przez strzechę) wilgoć z łatwością odparowuje.

Nie poleca się krycia trzciną, bądź wiórem osikowym budynków zlokalizowanych w miejscach narażonych na ciągłą obecność wilgoci. Obszar taki jak las oraz inne przestrzenie zacienione, otoczone drzewami mogą znacznie skrócić trwałość naturalnego poszycia, z racji na specyficzny mikroklimat, który przenosi się na dach.

Decydując się zatem na trzcinowe lub wiórowe pokrycie dachu w pięknej scenerii lasu musimy liczyć się z tym, że taka lokalizacja odbije się na trwałości dachu.

Tags: , , , ,

Top